Stoki narciarskie

Szał świątecznych zakupów i noworocznych wyprzedaży

Warszawa, 20 grudnia 2017
Informacja prasowa

Szał świątecznych zakupów i noworocznych wyprzedaży

Święta i Nowy Rok to czas wyjątkowy, czas kiedy możemy poświęcić się rodzinie i zapomnieć o troskach, ale czy na pewno? W tym okresie musimy pamiętać, że oszuści tylko czekają na nasz błąd. W szale zakupów prezentowych i noworocznych wyprzedaży nie dajmy się złowić złodziejom. Ekspert Maciej Kaczmarski z ODO 24 radzi, jak zminimalizować ryzyko kradzieży naszych cennych danych.

Zalety e-zakupów
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Szczególnie w okresie od listopada do lutego kiedy ogarnia wszystkich szaleństwo zakupów. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala zarówno zdobyć prezenty, jak skorzystać z atrakcyjnych wyprzedaży podczas np. przerwy na kawę w pracy. Możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu lub biura nie ruszając się sprzed monitora.
W sieci omijamy kolejki i oszczędzamy czas, który ucieka podczas błądzenia wśród sklepowych półek. Jednak pamiętajmy, że Internet to tak samo realny świat jak nasza rzeczywistość. To co zrobimy w wirtualnej przestrzeni, niekiedy znacząco może wpłynąć na nasze codzienne życie. Dlatego powinniśmy zadać o bezpieczeństwo naszych danych w sieci – mówi Maciej Kaczmarski z ODO 24.

Jak kupować w internetowych sklepach?
Maciej Kaczmarski z ODO 24 wskazuje co zrobić, aby nasze zakupy online były bezpieczne:
 Korzystaj wyłącznie z dużych i znanych sklepów internetowych. Renomowane marki stosują dodatkowe systemy zabezpieczające transakcje i gromadzone dane.
 Przed podaniem swoich danych, zasięgnij opinii o serwisie i sprawdź jego rzetelność. Można to zrobić na specjalnych stronach lub forach.
 Jeżeli nie chcesz udostępniać danych swojej karty płatniczej, wybieraj opcję opłaty „za pobraniem”. Będziesz zobligowany jedynie do podania swojego imienia i nazwiska oraz adresu.
 Zadbaj o aktualny program antywirusowy na komputerze i smartfonie, który posiada rozszerzenie na strony internetowe. Dzięki temu Twoje dane będą bezpieczne i nikt ich nie ukradnie.
 Przed ostatecznym zapłaceniem upewnij się, że połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesłane informacje nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Szukaj następujących rzeczy:
o kłódki w pasku adresu przeglądarki internetowej,
o adresu strony rozpoczynającego się od “https://” – literka “s” informuje o bezpiecznym połączeniu,
o paska adresu lub nazwy strony w kolorze zielonym – który oznacza, że strona jest odpowiednio zabezpieczona.
 Staraj się nie korzystać z przesłanych na e-mail lików. Może być to wirus, który bez problemu zablokuje Twój komputer i wykradnie cenne informacje;
 Zakupów dokonuj wyłącznie korzystając z zabezpieczonego Wi-Fi. Zaoszczędzisz dzięki temu swój czas i nerwy. Korzystanie z publicznych sieci może narazić Cię na wiele niebezpieczeństw, w tym wykorzystania danych w celach niezgodnych z prawem.

ODO 24 sp. z o. o. oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Dzięki doświadczonemu zespołowi ekspertów z zakresu m.in. prawa, informatyki, zarządzania kryzysowego oraz ciągłości działania dostarcza organizacjom praktyczne rozwiązania, pozwalające skutecznie zabezpieczyć posiadane zasoby informacyjne.

Similar Posts